Jocuri de cărți

Scala 40

O variantă de Remi 51

Etalează cu 40, rămâi sub 101

Scala 40 e remiul cu care crește Italia: două pachete și patru jokeri, câte 13 cărți și o deschidere de 40 de puncte înainte să poți lua din cărțile aruncate. După fiecare mână, cărțile rămase se adună la scorul tău — cine ajunge la 101 iese din joc, iar ultimul rămas câștigă.

Jucători
4 jucători
Durată
20–40 min pe partidă
Tip
Jocuri de cărți
Ilustrație pentru Scala 40

Joacă Scala 40 online cu prietenii

Pe Masa, Scala 40 e un joc separat, chiar lângă Remi 51: alege-l din lista de jocuri, deschide o masă și trimite codul sau linkul prietenilor ori așază-te la o masă a casei. Boții ocupă scaunele goale, iar chatul vocal ține masa vie.

Cum se joacă

  1. 1

    Scala 40: două pachete cu 4 jokeri, câte 13 cărți. Etalezi suite (3+ cărți la rând, aceeași culoare) și grupuri (3–4 cărți de aceeași valoare, culori diferite). Cine ajunge la 101 puncte e eliminat; câștigă ultimul rămas.

  2. 2

    Deschizi etalând într-o tură formații de cel puțin 40 de puncte (fără perechi). Contează și A-2-3, și D-K-A: asul e 1 jos, 11 sus și în grupuri.

  3. 3

    Tragi din pachet. Abia după deschidere poți lua ultima carte aruncată și trebuie s-o etalezi sau s-o lipești imediat.

  4. 4

    Nu arunca niciodată o carte care se lipește la o formație de pe masă (în afară de ultima), nici jokerul înainte să deschizi.

  5. 5

    Un singur joker pe formație. După deschidere, schimbi un joker de pe masă cu cartea pe care o ține locul.

Întrebări frecvente

Scala 40 e același joc cu Remi 51?

Nu. Scala 40 se joacă la același fel de masă ca Remi 51, dar după reguli proprii — vezi „Cum se joacă” mai sus. Pe Masa e un joc separat, cu mesele, statisticile și realizările lui.

Pot juca Scala 40 online cu prietenii?

Da. Deschide o masă de Scala 40 și trimite codul sau linkul. Locurile libere se umplu cu alți jucători sau cu boți, așa că jocul începe mereu.

Scala 40 e gratuit?

Da. Joci cu Chips, care nu au valoare în bani: nu se poate câștiga sau încasa nimic.