Gry planszowe

Gul Bara

Odmiana gry Tavla

Bez bicia, a każdy dublet rośnie aż do 6-6

Gul Bara — po turecku Gülbahar — gra się od Bułgarii po Azerbejdżan. Obaj gracze zaczynają z 15 pionkami na jednym polu i ścigają się w tę samą stronę; nie ma bicia: jeden pionek trzyma pole. Od czwartego rzutu dublet rośnie: 3-3 to cztery trójki, potem po cztery 4, 5 i 6, a gdy liczba jest zablokowana, reszta przepada.

Gracze
2 graczy
Czas
10–20 min na mecz
Rodzaj
Gry planszowe
Ilustracja: Gul Bara

Gul Bara online ze znajomymi

W Masie gra Gul Bara jest osobną grą, tuż obok gry Tavla: wybierz ją z listy gier, otwórz stół i podziel się kodem lub linkiem ze znajomymi albo usiądź przy stole domu. Puste miejsca zajmują boty, a czat głosowy ożywia stół.

Jak grać

  1. 1

    Wszystkie 15 pionków startuje z jednego pola. Obiegnij planszę, doprowadź je do domu i wyprowadź pierwszy. Mecz toczy się do 3 pkt.

  2. 2

    Obaj gracze idą w tę samą stronę planszy, z przeciwnych narożników.

  3. 3

    Bez bicia: jeden pionek trzyma pole. Nie możesz na nie wejść ani się na nim zatrzymać w ruchu łączonym.

  4. 4

    Od 4. rzutu partii dublet rośnie: zagraj go cztery razy, potem każdy wyższy dublet cztery razy aż do 6-6 (3-3: cztery 3, 4, 5 i 6). Pierwsze trzy rzuty grają dublety jak zwykle.

  5. 5

    Jeśli liczby nie da się zagrać cztery razy, ruch się kończy, a reszta wspinaczki przepada.

Zasady domowe

Wybierz je przy tworzeniu stołu; stół bez zmian gra według zasad powyżej.

  • Zablokowany dublet — Reszta przepada · Gra przeciwnik

Najczęściej zadawane pytania

Czy Gul Bara to ta sama gra co Tavla?

Nie. W grę Gul Bara gra się przy takim samym stole jak w grę Tavla, ale według własnych zasad — zobacz „Jak grać” powyżej. W Masie to osobna gra z własnymi stołami, statystykami i osiągnięciami.

Czy w grę Gul Bara można grać online ze znajomymi?

Tak. Otwórz stół gry Gul Bara i udostępnij kod lub link. Wolne miejsca zajmują inni gracze albo boty, więc partia zawsze się zaczyna.

Czy gra Gul Bara jest darmowa?

Tak. Grasz za Chips, które nie mają wartości pieniężnej: niczego nie da się wygrać ani wypłacić.